איך לגדל ילד חברותי? 

החשיבות  של משחקים בחיים החברתיים של הילד
שיחה עם  ד"ר עדה בקר, מומחית להתפתחות חברתית בגיל הרך  ומחברת הספר " לגדל ילד חברותי"
חברותי"
שמחנו לארח את  ד"ר עדה בקר, מומחית להתפתחות חברתית בגיל הרך לשיחת וידאו מרתקת על החשיבות של משחקים ומשחקי קופסא בפרט בחיים החברתיים של הילד. הראיון המלא  בוידאו המצורף.

בשביל מה צריך משחקים?
החיבור במפגש בגילאים הנמוכים (3-7) הוא המשחק. זוהי דרך התקשורת שלהם והכלי להתחברות.  כלי זה  הוא בעל חשיבות עצומה שכן  בתוך המשחק גלומים כל הכלים לתקשורת עם ילדים אחרים. כפי שגם לנו,  המבוגרים  הכלי המילולי הוא המשמעותי לתקשורת, מציינת ד"ר עדה בקר, כך גם לילדים. עוד הוסיפה כי, לעיתים גם המבוגרים משתמשים במשחק כדי לתקשר בינהם.
התקשורת מתחילה מאוד מוקדם, ממש אחרי הלידה ותינוקות לומדים להשתמש בכישורי משחק לתקשורת כבר מינקות , דוגמא לכך הוא משחק ה"קוקו".


משחק ככלי לתקשורת

ברוב המשחקים יש צורך בחפצים, במיוחד בגילאים הצעירים,  את החפץ ביד ניתן להראות לחבר ולייצר אינטארקציה למשחק. החפץ/ משחק משמש גם כסחר חליפין , יוצר עניין בקרב  הילדים וילדים נוספים גם יכולים להצטרף לשחק יחד איתו. החפץ הופך למשמעותי בהתקשרות שלהם.


תורות- למה שמירה על התור שלי כל כך חשובה להתפתחות הילד?

ילדים לומדים שמשחק בנוי על תורות.  כשילד אחד עושה משהו השני ממתין. זהו אחד מהמרכיבים החשובים בהתפתחות היחסים של הילד והכישורים החברתיים שלו.  כפי שאצל מבוגרים התקשורת מתנהלת על ידי שיחה והקשבה ( או לפחות אמורה להתנהל כך).
ילדים לומדים לשמור על התור, לשמור על  הצרכים שלהם ושל אחרים ולהתייחס אליהם ואל רגשות הילדים האחרים. הם לומדים לתת תשומת לב לפרטים, למשל במשחק קלפים . הם ערניים למה קורה אצל המשתתפים האחרים.


חוקי משחק- איך עומדים בגבולות?
ילד שלא יודע לעמוד בגבולות ובחוקי המשחק לא יצליח לשחק, מסבירה ד"ר עדה בקר,  ילדים לא ירצו לשחק איתם.  הילד צריך ללמוד כי ישנם חוקים והגבלות על משחקים. במשחק בבית מול  ההורה החוקים יכולים להתגמש, ההורה יכול לנצל את הסיטואציה ולהסביר לילד את החוקים ( תלוי כמובן בגילו של הילד).  ד"ר עדה בקר אומרת כי כלי טוב להמחשת החוקים הוא להקריא לילד את החוקים המצורפים בדף משחק הקופסא. הסמכותיות של הקראה מדף מחזקת את החשיבות של שמירת חוקי המשחק מול ילדים.


יוזמה- ליזום לשחק
עלינו לעודד את הילדים ליזום משחקים.  ישנם ילדים שאינם יוזמים מעצמם משחק, בין אם  הם לא בטוחים בעצמם או כל סיבה אחרת ומחכים שיזמינו אותם לשחק. לדברי ד"ר עדה בקר, הם ראו כי בגילאי 3 ומעלה ילדים כאלו  מאוד מתקשים להצטרף למשחקים  והרבה פעמים לא יפנו אליהם.


סיום המשחק
משחק זוהי מיומנות. הילדים לומדים איך לסיים משחק באופן שאינו פוגע בחבריהם, באופן כזה שהשני לא ייעלב ולעבור לשחק משחקים אחרים.


התערבות במשחק- גננת או הורה
במקרים בהם לא משתפים ילדים עולה הדילמה אם וכיצד להתערב? האם זהו זמן  מתאים להצטרף לקבוצה, כאשר הקבוצה מגובשת וקשה לשלב מישהו? ההמלצה הגורפת לגננות  היא לא להתערב . ההצטרפות לקבוצה צריכה להיות על בסיס של מכנה משותף. צירוף בצורה לא טבעית ( התערבות חיצונית)  בעיתית שכן הילדים לא מרגישים בטבעיות והאורגניות של המשחק כפי שהתגבשה נפגמת.


הגעה לגן- מתי מומלץ להגיע לגן?
האם כדאי לשנות את שעות ההגעה לגן על מנת לסייע לילדי  לייצר סיטואציות חברתיות?  ד"ר עדה בקר בהחלט מסכימה. לדבריה לילדים שיש להם קושי היא ממליצה להגיע מוקדם על מנת  לאפשר לגננת את הזמן והסבלנות לסייע לו להתאקלם. כאשר כולם כבר נמצאים בגן ומסודרים בקבוצות משחק, קשה יותר לקבל ילד חדש ולאקלם אותו.
 

על הספר:  לגדל ילד חברותי
הספר , לגדל ילד חברותי , מאת ד"ר עדה בקר , הוא הספר המקיף היחידי בעברית בנושאים אלו. הספר מבוסס על  אוסף של תובנות, טיפים ותצפיות  הנותנים להורים כלים  ומידע איך לגדל ילד חברותי.
  
לא נמצאו פריטים
ברוך/ה הבא/ה לחנות של נתת-קבלת! www.michallaufer.co.il.
פה תוכל/י למצוא מוצרים שיוכלו לסייע לך לשחק. לאהוב ולחנך.
השימוש באתר כפוף לתקנון, בקריאת התקנון להלן את/ה מעיד/ה על הסכמתך לתנאים אלו. לפני השימוש באתר אנא קראי/י תנאים אלה בעיון. שימוש באתר פירושו שהנך מסכים/ה לתנאים אלה.
אנו מתחייבים שהמוצרים שהזמנת יגיעו אליך בשלמותם ובמצב תקין, במידה וקיבלת את ההזמנה וחסרים בה פריטים נשלח אותם אלייך באופן מיידי. אם קיבלת מוצר פגום נחליף אותו בחדש לאחר שנקבל את הפגום בחזרה.
דין ושיפוט: הדין החל על השימוש באתר ותנאים אלה, הוא הדין הישראלי בלבד.

זמני אספקה / משלוחים: כל יום מימות שבוע העבודה: ימים א'-ה' אנו מוציאים משלוחים, ביום למחרת ליום הרכישה.
ההזמנות נשלחות בשלושה אופני שילוח:
דואר רשום, שירות צ'יטה בוקס לבית עסק הקרוב למקום המגורים ושירות צ'יטה שליח ישירות לבית הלקוח - בהתאם לבחירתך במעמד הרכישה.
זמן המשלוח בדואר רשום לוקח כ 14 יום, בשרות צ'יטה בוקס 3-7 ימי עסקים ובשרות השליחים של צ'יטה כ 3-5 ימי עסקים.

מדיניות החזרת מוצרים:
במידה ואת לא מעוניינת/מעוניין בפריט שרכשת מכל סיבה שהיא, תוכל/י להחזיר אותו אלינו ללא דמי ביטול ולקבל החזר כספי. כל מה שתידרש/h לעשות הוא לשלוח אלינו חזרה את הפריט עד 14 יום מיום קבלתו, באריזתו המקורית ובשלמותו, כולל ניילון חיצוני במידה וקיים, ולוודא שלא נעשה בו כל שימוש ושלא נפל בו שום פגם/נזק. עלות המשלוח חזרה אלינו תהיה על חשבונך.
החלפות: אם ברצונך להחליף מוצר לא רצוי, פני אלינו להסדרת ההחלפה.
הזיכוי יתקבל תוך מקסימום 14 יום ממועד החזרת הפריט, כנגד כרטיס האשראי שממנו בוצעה ההזמנה. ההחזר יבוצע כנגד אותם התנאים של העסקה המקורית (כלומר: עסקת שבוצעה בתשלומים תזוכה בהתאם, ועסקה שחויבה באמצעות תשלום בודד תזוכה בתשלום אחד).
כתובת להחזרות: מיכל לאופר ת.ד. 187 קיבוץ דן 1224500
לקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר בטלפון: 054-4584223.
רכישה נעימה!

צור קשר

נתת קבלת!- מיכל לאופר
כתובת: ת.ד. 187 קיבוץ דן 1224500
מספר עסק: 028663839
טלפון: 054-4584223
תנאי השירות
x

#{title}

#{text}

#{price}