איך לסייע לילד לבטא רגשות ?
דימויים בסיפורים ובמשחק ככלי לביטוי רגשות
שיחה עם  יעל אלבוים ביבליותרפיסטית ומנחת קבוצות מפתחת המשחק רגשות מספרים והספר: מה מרגישים שהמים גועשים.

בשיחה שקיימנו עם יעל אלבוים, ניסינו להבין איך באמצעות ביבליותרפיה  ניתן לסייע לילדים.  זו שיטת טיפול רגשי דרך אמנות הסיפור. דרך טקסט, סיפורים וציורים אנו בונים א סיפור חיינו ועוסקים בסיפורים של האדם.
הסיפור שאנו מספרים על עצמנו והסיפור שמספרים עלינו נוצר מסיפורים שונים ולא תמיד זהה. הסיפור שיש לנו אינו בהכרח נכון עבורינו  ולא תמיד משרת אותנו, תפקידנו למצוא עוד המשכים לסיפור ולהגדיל את מנעד הסיפורים סביבנו.
יעל אלבויים אומרת, כי אפשר לנסות ולהפוך את הסיפור שלנו למשהו שהוא יותר נכון ומדוייק עבורנו, באופן המאפשר לנו להיות גמישים בתוך הסיפורים שלנו.


שפה רגשית אצל ילדים:
הרגשות הן מראה אל העולם הסבוך והמופלא של הנפש, גם לנו כמבוגרים לפעמים קשה לבטא אותם במדוייק ולא תמיד אנו מספיק מחוברים לעצמנו.
לילדים לא תמיד יש מספיק כלים להביע רגשות והם אינם יודעים איך לבטא אותם.  אחת הדרכים שמסייעים לכך הוא השימוש בשפה מטאפורית, אשר עוזרת לילדים. השימוש במשחק המאפשר להתבונן על דימויים ודרכם להביע את הביטוי הרגשי.
לכל רגש יש את הדימוי שלו, למשל: הר געש שמתפוצץ בתוכו או מים גועשים השוטפים את הגוף,  הן חוויות של דימויים מאוד עוצמתיים. הדימויים נוגעים במקום בנפש שאינו ורבלי, שקשה לפעמים לבטא.
לפעמים, מסבירה יעל, ילדים יכולים להיות סתם עצובים (כמו שהמבוגרים נמצאים לעיתים בדרכדוך בלי סיבה מוגדרת) ואז עוד יותר קשה להם להגדיר ולדייק את עצמם באופן מילולי. באמצעות הדימויים הם יכולים להתחבר לרגש.
בספר "מה מרגישים שהמים גועשים",  הדימויים שמופיעים הן כולם מתוך עולמם של הילדים וכפי שעלו מילדים שעבדתי איתם יעל מציינת.


להביע רגשות באמצעות דימוי:
באמצעות דמויות המשחק, מפלצותונים חמודים המופיעים על הקלפים  ומביעים כל אחד רגש מסויים  כל אחד יכול לקרוא את שפת הרגש המתאימה לו באותו הרגע. אין נכון או לא נכון.  כל ילד יכול להתאים לרגש מסויים שמות. אנו כמובגרים יכולים לסייע להם .. " הוא שמח כמו...., ובכך להרחיב את  דרך ויכולת הביטוי ולהתקרב לעולם הרגשי של הילד.
יעל שיתפה אותנו בכמה דוגמאות: למשל  דרך המשחק  עלה כי אחד הדברים שהילד אוהב הוא שיחבקו אותו. סבתא ששיחקה עם נכדתה סיפרה כי הנכדה  חיברה בין קלף של זיקוקים לקלף של מפלצון בוכה.  הסבתא שתהתה למה זיקוקים שהם משמחים מתחברים לעצב  גילתה  כי הזיקוקים בעצם מפחידים את הילדה והיא בוכה  מהם.

 
לא נמצאו פריטים
x

#{title}

#{text}

#{price}